Start: 10:00, Sokolovna, Melicharova ulice
Počasí: polojasno, 5°C, vlhkost vzduchu 54%, severní vítr 6 km/hod.
Převýšení: 177 m
Povrch: asfaltové komunikace
Výsledek: celkově: 15 ze 49, v kategorii Muži B: 8 z 13
Oficiální čas: 3:31:45 hod

Maraton v Unhošti jsem jako jeden z mála závodů Kladenského poháru běžců doposud neběžel. Letos termín Jarního maratonu se žádným během, který bych měl zaznačený v kalendáři na rok 2013, nekolidoval a tak Unhošť byla letos jasná a logická volba. Konec března byl v práci docela hustý a říkal jsem si: „Jsem zvědav, jak se ti po třech 24hod. službách obden se spánkovým deficitem poběží takový nátřesk kilometrů.“ Co mě uklidňovalo, byl fakt, že v podstatě každé 2km se dal závod v klidu a bezbolestně ukončit:-)))

V pátek jsem si připravil běžecké věci a každou chvíli jsem kontroloval předpověď počasí na yr.no. Večer začala být předpověď optimistická :-) Podle všeho mělo během závodu vysvitnout i sluníčko. Zaradoval jsem se. Hurá jarní maraton nebude na sněhu. V noci na sobotu jsem moc dobře nespal. Potil jsem se a ráno mě začalo bolet v krku. Asi nějaký mikrosvině :-( Když jsem v v ½ sedmé vstával tak jsem nezaznamenal žádné problémy s dýcháním, proto jsem se rozhodl závodu zúčastnit i s bolestmi v krku. Na snídani jsem si uvařil čaj, kafe a vločkovou kaši s banánem.

V osm hodin jsem se vydal autem do Unhoště. Cesta byla pohodová a na prezentaci jsem byl druhý běžec. Protože jsem byl předem přihlášený, tak jsem si vyzvedl číslo 221, zaplatil startovné a chvíli jsem poklábosil s Kučerovými a Benem Pucholtem. Když se začali k prezentaci scházet další běžci, tak jsem se přesunul do tělocvičny. Zabral jsem si místečko na žíněnkách, dostatečně vysoko na to, abych se po maratonu nemusel moc zvedat :-)) Pomalu jsem se začal převlékat a při tom jsem stíhal zdravit příchozí :-) a také s nimi prohodit pár slov. Trvalo mi ¾ hodiny, než jsem se vůbec rozhodl, co si vzít na sebe. Triko, mikina s windstopperem a rozlišován s číslem. Pak jsem se stejně ještě na poslední chvíli převlékl do slabší mikiny od Litexu. Čepici a rukavice bych v tomto počasí v tašce nenechal. Rozběhávat jsem se nešel, protože jako rozběhnutí jsem plánoval prvních 30km :-))) Před 10 hodinou jsem vylezl ze sokolovny a venku svítilo sluníčko, za což jsme my běžci byli opravdu rádi :-) Za pořadatele nás krátce přivítal Ben Pucholt a 10:03 bylo odstartováno :-) Měl jsem v plánu běžet volně. Někteří to rozběhli hodně rychle a Láďa Fanta byl dokonce první kola na 3 místě. Mě však nevadilo, že jsem se pohyboval ve druhé 1/3 startovního pole. Potřeboval jsem si vyzkoušet, jak se mi poběží závod v klidném tempu. Prvních 10km jsem se nemohl zahřát a říkal jsem si, že jsem si přece jen měl nechat obléknutou mikinu s windstopperem. V dalších kolech jsem se sice zahřál, ale na jedné části trati foukalo proti a mě byla zima na hrudník :-( Po nějaké době jsem doběhl Ctirada Lakomého. A poté jsme kroužili až do 8 kola společně. Občerstvování jsem již od začátku nezanedbával. Každé kolo jsem vypil kelímek teplého čaje a vzal si kousek čokolády či esíčko. Ve 3. a 6. kole jsem použil energetický gel. Po 4 kolech jsem cítil tah v achilovkách, ale v dalším kole už to bylo dobré. Během 6. kola to vypadalo na nástup křečí do pravého zadního stehenního svalu a tak jsem si raději na občerstvovačce vzal do kapsičky ampulku magnesia. Nic se však nekonalo, což mě potěšilo. Při náběhu do 8. kola jsem zrychlil. Chtěl jsem vyzkoušet, jak rychle mi to po 34km ještě poběží. Sám sebe jsem překvapil. V posledních dvou kolech jsem začal předbíhat lidi, kteří mi v půlce ještě o dost utíkali. Nakonec jich bylo celkem 6. Naplno jsem běžel hlavně v předposledním kole. V posledním kole jsem ještě chvíli potáhl dva lidi, protože jsem si spočítal, že na čas pod 3:30 to už nebude ani s vrtulkou v pr…i (však víte kde :-))) Celkový pocit ze závodu – skvělý. Tempem, které jsem držel do 30km bych asi na této trati zvládl dalších 30km :-)) což je dobré zjištění. V cíli jsem byl spokojený nejen s výkonem, ale i s celkovým časem. Ten není špatný ve světle velice pohodového začátku.

Po doběhu jsem se šel honem osprchovat a obléknout do suchého a teplého. Opravdu mi nebylo nejtepleji. Pavel Hons se vedle mě klepal jako sulc, až ho jeho dcera Kája donutila obléknout si zimní bundu. Ještě že ty děti máme :-)) Během protahování mi Tomáš Pucholt donesl nealko pivo (obsluha byla výtečná!) a tak jsem pil na střídačku Regener a Staropramen. Poseděli jsme s kamarády, snědli párky, poplkali a vyčkali na vyhlášení výsledků. Po třetí hodině jako by zazvonil zvonec a dalšímu závodu – mému 10 maratonu byl konec.