Maratón klub Kladno

logo

Svatojánský běh se dvěma rekordy

Publikováno 8. 2. 2014

Druhý závod kladenského běžeckého roku se odehrál v téměř tradičních kulisách. Stejní pořadatelé, stejné zázemí, neměnná trať, jen to počasí bylo jaksi nezvyklé.

Únorovou zimu, na níž se mnozí těšili, připomínaly zbytky sněhu v lese a částečně umrzlé cesty se silničkou, v době startu svítilo a hřálo slunce jako na jaře.

Když jsem u prezence vítal příchozího, jemuž jsme přidělili startovní číslo 5, zeptal jsem se ho, kolik sněhu je ve Vrchlabí, které na přihlašovacím lístku uvedl. Nic moc, ale já tam teď nebyl, zněla jeho stručná odpověď. Tím jsem považoval věc za vyřízenou, a protože jsem přihlašoval další tváře, pustil jsem onoho běžce z hlavy. To jsem vůbec netušil, že on ještě neřekl své poslední slovo. Počet běžců sympaticky narůstal, u dalších jmen jsem zbystřoval pozornost a pomyslně je řadil do role favoritů. Asi půlhodinky před startem dorazila dívčí tvář, vyzvedla si číslo 196 a já tušil, že se právě odprezentovala budoucí vítězka.

Těsně před 10:30 domlouváme s Městskou policií Kladno součinnost při výběhu a doběhu, vydáváme poslední pokyny startujícím, předávám startovní pistoli mladé běžkyni a volejbalistce Karolíně a ta vzápětí vypouští mnohahlavý dav na 7,5 km trať. Rozdělujeme nezbytné cílové úkoly, vytyčujeme doběh a s přítomnými kamarády-spolupořadateli tipujeme pořadí, časy. Na traťák to nebude, zní jednohlasně, nejsou na to dobré podmínky. Převaluje se 23. a 24. minuta, když dostávám echo, že se to valí zpět. Ze zvědavosti koukám na poslední pětistovku, běžce vidím, ale nepoznávám.

V čase 26:30 se hodně výrazně připomíná startovní číslo 5, vítěz závodu Vlastimil Flegl z Vrchlabí, 10 vteřinek zpět je Tonda Rektor (Modřany) a s malým náskokem poráží třetího Pavla Losenského (TJ Sokol Unhošť). Další místa patří nejmladším veteránům v tomto pořadí: Jirka Wallenfels, Michal Kovář a Metod Fikes. V cíli je první desítka a já nevěřícně zírám na stopky, do cíle finišuje vítězka žen, se 196 Katka Kriegelová (ASK Elna Počerady), za kolik to bude? 28:39 !!!, tak přece, traťák je, o 25 vteřin překonává kladenskou Radku Holubovou. Ani není čas na přemýšlení, v nepatrných rozestupech dobíhají další a další. Na medailových pozicích doplňují vítěznou Katku mladičká děvčata Jana Lenčová (AC TJ Jičín) a Tereza Chlupová z Kamenice nad Lipou. Cílová sekce pracuje spolehlivě a po chvíli postupně předává časy a čísla do výpočetního centra, kde Jirka Klesnil s Karolínou Honsovou a noťasem dávají výsledkové listině konečnou podobu. A pak už jen následuje přesun do velké jídelny, vyhlášení a předání cen. V jeho úvodu velice rád oznamuji, že už jsem zde dříve zažil tolik sněhu, že běžci prošlapávali cestičky zvěři, že jindy jsme museli posypávat pěšiny pískem, pilinami, popelem, aby se vůbec dalo běžet, zato letos jsme na Svatojánském běhu přivítali rekordních 185 závodníků.

Zdeněk Kučera


Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům
Připravujeme

so 13. července 2024
Libečovská 14

Kde: Restaurace Chicago, Podkozí
Délka trati: 14,2 Km
Start: 10:00
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám