Na Kladenský maratón pro světový rekord?!
Publikováno 18. 4. 2011
Včera jsem na stránkách Boston marathon sledoval on-line jak se tam
objevují časy po jednotlivých pětkách a nevěřícně koukal na finish
2:03:02 a 2:03:06 (první Geoffrey Mutai, druhý Moses Mosop, oba KEN, doplňme
ještě třetího Gebregziabher Gebremariam, ETH, 2:04:53 a vypíchněmež
čtvrtého, široko daleko osamoceného nečerného Američana Ryana Halla,
který se se svými 2:04:58 dostal pod 2:05).
No, a protože patřím mezi ty, co raději běhají než čtou pravidla, tak až následně jsem zjistil, že pro svěťák ten Boston není dost dobrej. Tak jsem „nalistoval“ web ČAS, kde jsou atletická pravidla a kde u Pravidla 260 je uvedeno: Světové rekordy. Bod 28. tohoto Pravidla je věnován světovým rekordům na silnici a dočteme se zde, že
- trať musí být změřena oprávněným měřičem IAAF/AIMS tř. A nebo B, podle ustanovení P117
- přímková vzdálenost mezi startem a cílem nesmí přesahovat 50% její celkové délky tratě
- výškový pokles mezi startem a cílem nesmí být větší než 1m na 1 km tratě.
Takže u maratonů, kde nás odvezou brzo ráno autobusy na start a neběží se nějakým obloukem tak, aby cíl vzdušnou čarou nebyl dál než půlmaratonská vzdálenost, tak to jsme nahraný. (To pochopitelně platí jen pro nás, co usilujeme o ten svěťák). Jde o to, že tímto pravidlem se eliminuje vliv větru, který na trase, která není výlučně „jednosměrná“, nemůže foukat pořád do zad, jak tomu podle komentářů bylo právě teď v tom Bostonu. A Bostonská trať moc nezatáčí a mezi startem a cílem bude po přímce téměř celá maratónská vzdálenost. (Dovolím si osobní poznámku, že když jsem jezdil „zamlada“ dost na kole, tak na úseku dnes již neexistující staré silnice mezi Doberským hřbitovem a Valdekem foukalo vždycky proti, ať jsem to jel tam či za chvíli zpátky).
Navíc podle profilu trati v Bostonu je mezi startem a cílem rozdíl 146 metrů, cíl je níže. A podle výše uvedeného pravidla, pokud „moje trojčlenka“ nelže, je povoleno na 42 kilometrů jen 42 metrů poklesu mezi startem a cílem.
A protože Boston sice jako zajímavý, jo, ale pro nás bližší košile než kabát, že, tak hned našinci naskakuje, že uvedené požadavky Kladenský maratón splňuje. Ale aby to nevypadalo tak jednoduše, je třeba zmínit další v pravidlech zakotvené požadavky, z kterých vybírám:
- písm.e) bodu 28. Pravidla 260: ověření tratě (tj. přeměření) musí být provedeno na místě, nejpozději před závodem, v den závodu nebo co nejdříve po závodě. Je vhodné, aby přeměření provedl jiný měřič třídy A nebo B, než ten, který provedl původní měření.
( No tak tohle bychom na Kladně snad stihli a po závodě někoho na přeměření sehnali).
- bod 1. Pravidla 260: Rekordního výkonu musí být dosaženo v bona fide soutěži, řádně vypsané, oznámené a před dnem konání schválené členskou federací země nebo teritoria, kde se konala a proběhla v souladu s těmito pravidly.
- ( …že by nám to neschválili na svazu si nemyslím…)
- bod 3. Pravidla 260: dosáhne-li závodník světového rekordu, členská federace IAAF země, kde bylo rekordního výkonu dosaženo, musí bez prodlení shromáždit veškeré podklady požadované IAAF pro schválení rekordu.
- (…no přece svěťák není holubník, to dá rozum…)
Jako zatím největší problém pro uznání případného rekordu dosaženého v Kladně vidím naplnění bodu 6. Pravidla 260, podle kterého každý atlet, který dosáhne světového rekordu, se musí po ukončení disciplíny bezpodmínečně podrobit dopingové kontrole provedené v souladu s právě platnými pravidly IAAF a Procedurálními směrnicemi. Výsledek této kontroly musí být IAAF předložen laboratoří akreditovanou u WADA a výsledek zaslán spolu s podklady požadovanými IAAF pro schválení rekordu. (…umím si přestavit, že Jirka Klesnil s Frantou Tůmou po doběhu rekordmana začnou shánět přes svaz někoho akreditovanýho, ale nejsem si jist, zda než ho seženou, vydrží závodník nečůrat, protože sice neznám ty Procedurální směrnice, ale odhaduju, že si rekordman aspirující na zápis ofišl rekordu nemůže čůrat moc jak chce. A to by pak mohl být problém.)
No ale závěrem a suma sumárum je nutné konstatovat, že Kladenský maratón je rekordům způsobilý a nějaké ty drobnosti bychom uměli dohnat.
Jakub Hurych
Maratón klub Kladno
Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých
závodů.