Maratón klub Kladno

logo

Z Marathónu do Kladna

Publikováno 3. 9. 2010

Kladenský maratón oslaví 18.9.2010 svoje deváté narozeniny. Maratón, jako pojem, však bude ten den starý již 2500 let a 5 dnů, protože 13. září roku 490 př. n. l. porazili Athéňané u osady Marathón mohutné Perské vojsko vojevůdců Datise a Artafernise.


Řecký velitel Miltiades chtěl tuto radostnou zprávu co nejrychleji zvěstovat do Athén. Za tím účelem byl vyslán vytrvalostní běžec, který po zdolání téměř čtyřicetikilo­metrové vzdálenosti hlasitě zvolal: “Radujte se, zvítězili jsme!“ Pak padl a zemřel vyčerpáním… Tolik praví legenda. Pokud bájný hrdina skutečně žil, můžeme litovat jeho smrti nebo hodnotit jeho sportovní výkon. Pokud je to vše jen pověst, měli bychom jí vděčit za zrod něčeho, co přivádí tisíce a tisíce lidí k fenoménu, kterému se krátce říká maratón. Maratónský běh, jehož historii založil mezinárodní kongres v Paříži, který ve dnech 16. – 24. června 1894 rozhodl, že přijme návrh barona Coubertina k obnovení tradice olympijských her. Francouzský klasický filolog Michel Bréal, člen Institutu de France pak navrhl, aby byl do programu her zařazen běh z historického maratónského bojiště do Athén, který by připomněl dávnou řeckou legendu. Od té doby se všichni organizátoři na světě snaží navázat na slavnou tradici a uspořádat svůj maratónský závod. Někdo chce akci s desetitisíci běžců, další pak závod s komorním prostředím, někdo chce maratón ve městě, jiný v přírodě, další v horách, v solném dole, v letadle, na chodbách školy… Každý má právo uskutečnit svůj sen, každý má právo nabídnout ostatním něco nového. Základem je ale vždy ta slavná legenda a později stanovená vzdálenost 42 195 metrů.


Na podobném základě se zrodil i Kladenský maratón. Na začátku to byl jen sen několika nadšenců uspořádat maratón. Měl to být jen obyčejný běh v okolí kladenského Sletiště. Na startu prvního ročníku bylo pouhých 72 běžců. Postupem času se za přispění řady sponzorů podařilo dovést závod na dnešní úroveň. Nemáme ambice stát se masovou akcí, chceme jen nabízet příjemné, komorní prostředí pro maratónce všech výkonností a osobních cílů. Věřím, že se nám opět podaří nabídnout běžcům co nejvyšší komfort při závodě i v zázemí celé akce. V rámci maratónu pravidelně připravujeme i běžecké závody pro děti. Jsem přesvědčen, že atmosféra soutěžení a radost z dosaženého výsledku pro ně mohou být impulzem k trvalému zájmu o sportování.


Odměnou pro všechny pořadatele bude co největší účast běžců, jejich spokojenost a kvalitní výkony. Chtěl bych všem pořadatelům na tomto místě poděkovat za nezištnou podporu a nenahraditelnou pomoc při zajišťování celé akce.


Stejně jako v loňském roce přeji divákům i běžcům optimální počasí a krásný zážitek. Přijďte si zkonfrontovat svoje síly s maratónskou tratí, přiveďte svoje děti na závody nebo jen přijďte povzbudit sportovce a prožít příjemnou a klidnou sobotu v krásném prostředí kladenského atletického stadionu. Přijďte oslavit výročí maratónského běhu, vždyť další kulaté výročí bude až za 500 let…

František Tůma

Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům
Připravujeme

čt 20. června 2024
Běh na Velký vrch

Kde: Restaurace U Netopýra, Poteplí
Délka trati: 2,8 Km
Start: 18:00
Informace zde


čt 4. července 2024
Bernard pivní maratón a půlmaratón

Kde: Městský stadion Kladno (Sletiště)
Délka trati: maratón a půlmaratón
Start: 18:15 (půlmaratón) a v 18:45 (maratón)
Informace zde


so 6. července 2024
Třtická punčocha

Kde: Kulturní sál ve Třtici
Délka trati: 8,8 Km
Start: 10:30
Informace zde


st 10. července 2024
Halda Tuchlovice

Kde: Fotbalové hřiště AFK Tuchlovice
Délka trati: 5,5 Km
Start: 18:00
Informace zde


so 13. července 2024
Libečovská 14

Kde: Restaurace Chicago, Podkozí
Délka trati: 14,2 Km
Start: 10:00
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám