Maratón klub Kladno

logo

Čtvero ročních období běžeckých

Publikováno 31. 10. 2008
Jednou z nesporných výhod běhání je skutečnost, že se jedná o celoroční outdoorový sport. Vodáci každoročně na podzim zamykají své řeky, protože pádlovaní na zamrzlých či ledovou tříští pokrytých tocích by jim činilo jisté potíže. Fotbalisté by sice rádi povýšili předmět svého zájmu na celoroční, avšak s úspěchem je možné se setkat pouze v oblasti vrcholového sportu spojeného s dokonalým zázemím a vyhřívanými trávníky. Rovněž tak hokej je v nejmasovějším měřítku vázán na zamrzlé rybníky a to již ani nemluvím o lyžování, jehož provozování je v současných teplých zimách stále problematičtější a mnohdy není řešením ani přesun do horských oblastí.

Běh je však zcela něco jiného. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že výběhy do přírody je možné provozovat od – 12 °C do + 30 °C a věřím, že by se našla celá řada jedinců, kteří by byli ochotni jít do ještě větších extrémů.

V každém ročním období má pro běžce příroda své vlastní kouzlo. Sám za sebe nejsem schopen jednoznačně prohlásit, kdy jsou moje emoce vnějšími podněty bombardovány nejsilněji.

Po přestálé zimě určitě velice sugestivně působí jarní ovzduší, kdy je již takzvaně jaro cítit ve vzduchu. K tomu napomáhá probouzející se příroda. V ještě holých listnatých porostech se snaží vyrůst a vykvést nejnižší rostlinné patro a to ještě dříve než se zazelenají majestátně vyhlížející duby, buky či habry. Mé běžecké trasy v sýkořických lesích lemují v tomto období koberce jaterníků, fialek, sasanek a petrklíčů. Shluky bílých dymnivek jsou střídány červenými a fialovými. Ze závějí napadaného loňského listí vykukují se svými duhovými květy lechy jarní a skály jsou pokryty oslnivou žlutí tařice. Nepřehlédnu ani podbílek šupinatý s jeho dužnatou nafialovělou lodyhou. Běh v přírodě v tomto období nemá žádné úskalí, jen je třeba dobře zvážit, jaké oblečení zvolit, aby celý trénink probíhal v co největším komfortu. Z mého pohledu největší dilema představuje volba trasy. Otázkou je, zda upřednostním jaké které přírodní scenérie či zatoužím koutkem oka zahlédnout například probouzející se koniklece.

Oproti jarním výběhům je letní trénink mnohdy limitován v teploměrech vzhůru se šplhajícím rtuťovým sloupcem. Situace se řeší časnými ranními či pozdními večerními výběhy, aby vlastní trénink byl co možná nejpříjemnější a zážitky z běhu byly co nejlepší. Tato alternativa však odpadá při závodech a tak se v letních měsících z některých závodů v otevřeném kraji stává dřina s litry odkapávajícího potu, kdy si sám sobě často kladu otázku, co na tom běhání vlastně mám. Stačí však další výběh do sluncem zalitých lesů a hra světel a stínů a lehkým vánkem šumící listí dá rychle zapomenout na martýrium, kdy asfalt teče pod nohama. K tomu zpěv ptáků, hlas kukačky či křepelek, skřehotavé káně či mihnuvší se laně umocní letní kouzlo přírody tak, že přemýšlím jak ještě prodloužit právě probíhanou trasu, abych se všech krás dostatečně nabažil.

S příchodem podzimu dostávají mé běžecké okruhy opět nový a nenapodobitelný ráz. Listí na stromech hraje celou paletou barev od zelené přes žlutou a červenou do všech odstínů hnědé. S postupujícím podzimem rostou závěje spadaného listí, které působí jako polštář chránící opotřebované klouby před tisícovkami nárazů. Časté mlhy, slabší či silnější mrholení, nízká oblačnost, teploty klesající k bodu mrazu – lidově počasí, že psa bys nevyhnal. Omyl! Miluji takovéto počasí pro jeho měkkost, hebkost, melancholičnost a celkovou poezii. Čvachtání bláta a louží pod nohama patří k podzimu stejně tak, jako provlhlé běžecké svršky a mnohdy i sněhovými vločkami v poryvech větru zasypávaný obličej. O to relaxačněji působí po návratu domů koupel a následné doplňování tekutin, ať již v podobě teplého čaje či optimalizovaným výběrem pečlivě zvoleným ležákem.

Zimní období je z mého pohledu pro běžce nejnepříznivější. Nejedná se však o teploty pod bodem mrazu, jak by mohlo do běhání nezasvěceného člověka napadnout,ale jde především o povrch lesních cest a brzký příchod soumraku. Nezřídka se stává, že koncem podzimu napadne větší množství sněhu, které krátce na to roztaje, aby se záhy s příchodem mrazů vytvořil jednolitý ledový krunýř znemožňující jakékoli běhání. Tuto pro běžce nepřízeň osudu se mně podařilo již před lety vyřešit. Před naším domem byl vybudován nový – a jak je již v našich krajinách zvykem – krásnou dlažbou pokrytý chodník. V zimních měsících je pravidelně solen, a tak je moje běžecká dráha v délce 430 metrů neustále k dispozici, v lesích ledy – neledy. Postupně si na mě již asi zvykla i většina obyvatel v okolních domech, takže různé “povzbuzující pokřiky“ postupně opadly a já na svém chodníku klidně odkvrdlám třeba i půlmaratón.

Druhý problém spojený s krátkým dnem se mně snad již také podařilo vyřešit. Pokud nechci stále jen používat svoji výše zmíněnou dráhu před domem s umělým osvětlením, což není zrovna nejzáživnější, hodlám využít své nové čelovky pro večerní výběhy do lesů lemující Kladno. Doma jsem sice po přednesení svého plánu zaregistroval významné poťukávání na čelo, ale pokud se zařízení osvědčí a bude při běhu dostatečně stabilní a funkční, jsem přesvědčen, že přinese novou romantiku a noční běh v kuželu diodového osvětlení bude opět něčím jiným.

Při bězích v zimě však není nutné uvažovat jenom o nepřízni počasí. I v našich zeměpisných šířkách a nadmořských výškách se občas stává, že napadne přiměřené množství sněhu, které zůstane po několik dní ležet. Potom trénink v zasněžené popřípadě navíc sluncem zalité krajině dává běhu opět jiné dimenze a nenapodobitel­ný náboj.

Jak je tedy snad patrné z několika výše uvedených odstavců, pět ódy na čtvero ročních období mohou nejen hudební skladatelé. Jsou toho schopni i běžci. 

Jiří Fingerhut




František Tůma

Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům




Připravujeme

ne 31. března 2024
Testování čipové časomíry - měřený trénink

Kde: Na Cimrmanském, Kladno-Rozdělov
Délka trati: 10 Km
Start: 10:30
Informace zde


so 13. dubna 2024
Jarní kros okolo Dračí studánky

Kde: Malíkovice čp. 1, Agropenzion „U Bartoušků“
Délka trati: 6 Km
Start: 10:00
Informace zde


ne 21. dubna 2024
Cross Rösslera - Ořovského

Kde: Pivovar Dědkův mlýn
Délka trati: 5,5 Km
Start: 10:00
Informace zde


ne 28. dubna 2024
Běh o krušovický soudek

Kde: Stochov u památného dubu sv. Václava
Délka trati: 20 Km
Start: 9:30 hod
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám