Maratón klub Kladno

logo

Jak se dařilo sousedům?

Foto Daniel Zoubek

Publikováno 19. 10. 2008
K sousedům se každý z nás rád podívá, jednak proto, jestli soused nemá něco lepšího, co my ještě nemáme a také proto, abychom se utvrdili v tom, že to co máme je lepší, než má soused. Pro nás pořadatele Kladenského maratónu se letos stal nejbližším sousedem Pražský maratón ve Stromovce. Zejména z pohledu statistiky počtu účastníků – 201 startujících, tedy třetí nejpočetněji obsazený domácí maratón.

V letošním 46. ročníku prožil k mírnému údivu pořadatelů renesanci co do počtu přihlášených. Oproti minulosti se trochu hnuly ledy a namísto sboru rozhodčích nastoupila čipová technika. Externí spolupracující firma zvládla slušně prezentaci, při které si většina předem přihlášených závodníků vyzvedla za 200 korun číslo a čip. Pěknou motivací k přihlášce předem bylo kromě padesátikorunového navýšení startovného také číslo se jménem závodníka. Čísla jednoduchá, papírová s názvem závodu a jménem splnila svůj jednorázový účel. Areál Olympu ve Stromovce poskytuje pohodové zázemí šaten, sprch, parkování ve vzdálenosti desítek metrů od startu a cíle. Tedy velký potenciál, který ale nebyl plně využit pořadateli, kteří jsou sice atlety, ale už ne maratónci. Největší slabinou se jeví necertifikovaný okruh. Ač prověřený předchozími 45 ročníky, nedoložené změření zavdává příčinu ke spekulacím novodobých technoběžců z Behejcom, kterým jejich mobilní satelitní GPS aparáty ukazovaly, že trať je delší. Ač jsem sám trať absolvoval, nemám ten pocit. Nicméně to, že trať nebyla přesně změřená je zřejmé už z diskuze pořadatelů hodinu před startem: „Ten start necháme tady jak je cíl, oni tam potřebujou mít ten koberec, tak ať to nemusej přendávat. A navíc se tam stejně obíhá ta díra, tam se to prodlouží, tak tady se to zase zkrátí.“ Myšleno koberec na snímání čipů a fakt, že start býval dříve asi o 150 m dále proti směru.

Občerstvovací stanice obsahovala vše potřebné, ale chybělo kladenské nadšení pořadatelů, Vše byla samoobsluha. To co na pětikilometrových metách zajišťoval v minulých letech na Kladně Ivo Domanský, tedy hlášení mezičasů, stejně dobrovolným způsobem zvládl ve Stromovce trenér Honza Kervitzer. Za co pořadatelé zaslouží velký dík je perfektní maratonské počasí. Slunečno, teplota stoupala od 8 do 12 stupňů.

Na vyhlášení avízovaný primátor a běžec Pavel Bém nedorazil, takže jsme se výsledky dozvěděli s hodinovým zpožděním i bez celebrity. Stromovka je takový velký – malý závod. Slušná účast, průměrná kvalita, výborný termín, rozpačité hodnocení účastníků, centrální umístění v Praze.

A co MK Kladno? Jarda Bohdal mě zkušeně předstihl na 38. km. Inu více jak 50 maratónů musí být někde znát. Celkově 4. (2:53 Jarda) a 5. místo (2:56 Metod), trofej a nějaké ty penízky na cestu za umístění v kategorii. Dobrý.

Metod Fikes

František Tůma

Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům
Připravujeme

so 7. října 2023
Bernard Družecká Osmička

Kde: Sportovní areál SK Družec
Délka trati: 8 Km
Start: 11:00 (děti 9:30)
Informace najdete zde.


út 10. října 2023
Kladenská hodinovka

Kde: Městský stadion Kladno (Sletiště)
Délka trati: 1 hodina
Start: 16:00
Informace najdete zde.


ne 22. října 2023
Jesenický Surovec

Kde: Autokemp Jesenice
Délka trati: 6 km, 21 km
Start: 11:00 (10:00)
Informace najdete zde.

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám