Maratón klub Kladno

logo

Kladenské Sletiště místem vrcholných sportovních akcí

Teď už se neulejt ani nezaspat.

Publikováno 17. 6. 2008
Nádherné prostředí kladenského atletického stadionu je domovskou scénou řady závodů. Název Sletiště je historicky odvozen od sokolských sletů a od těch dob sem stále přilétají sportovci zblízka i zdaleka. Atleti se zde scházejí na závodech počínaje těmi veřejnými až po extraligu a mezinárodní mítinky.

Na Sletišti samém a na sportovištích přilehlých se koná závod světového poháru v moderním pětiboji. Česká desetibojařská parta v čele s Tomášem Dvořákem letos již podruhé pozvala do Kladna světovou desetibojařskou špičku a je snad zaděláno na dlouhodobou tradici závodu se špičkovou světovou účastí. Z této akce připojujeme několik fotografií s komentářem. Další z řady významných sportovních setkání je Kladenský maratón. Startovní výstřel zazní 13.9. v 10:00. Letos je náš maratón Mistrovstvím České republiky veteránů. Jako každoročně se setkají vedle samotných aktérů-běžců také někteří z těch, co zrovna nepoběží, ale jsou součástí běžecké komunity a přijdou se jen podívat a své kamarády povzbudit. V hledišti stadionu mají převahu „doprovodné týmy“ fandící svým pod tribunou osmkrát proběhnuvším maratóncům. Jde nejen o povolený, ale vítaný doping.. Nenápadně ale účelně se po areálu stadionu stadiónu pohybují pořadatelé, kteří se hned po skončení jednoho ročníku vrhají do přípravy druhého. To, že platí, že Kladenský maratón dělají běžci pro běžce není žádná fráze. Ředitelem závodu je prezident Maratón klubu Kladno František Tůma (61 maratónů, osobák 2:48:53), hlavním rozhodčím je Jirka Klesnil, jedna z nejvýraznějších postav kladenské atletiky v celé její historii, bývalý středotraťařský reprezentant, který jako nespecialista zaběhl maratón za 2:29:35, Jirka vedle toho, že je předsedou kladenského atletického oddílu, tedy vlastně šéfem Sletiště, je také tajemníkem kladenského Maratón klubu. Technickým ředitelem závodu je i po čtyřicítce extraligu běhající Metoděj Fikes (maratón za 2:32:36). Nelze vyjmenovat všechny z pořadatelského týmu, a když se zamyslím nad dalšími a dalšími z mnoha kladenských maratónců-pořadatelů, tak jde vždy o běžce, kteří ví, co maratón obnáší. Třeba Zdeněk Kučera Vás bude buď odklánět na ovál a do cíle nebo od něj uslyšíte… běžíš do posledního kola… tak vám to říká běžec se 107 maratóny (osobák 2:43:17). A tašku s tričkem závodu a nějakým tím překvapením vám při prezenci podají nejspíše Alena Tlustá s Mášou Pekrtovou, které sice maratón uběhnutý nemají, ale těm svým chlapům „ párkrát“ nějaké to propocené tričko vypraly (Láda Tlustý 116 a Rudla Kusebouch 53 maratónů). A nemohu nevzpomenout na člena klubu a dodnes dojíždějícího kladeňáka Ivo Domanského, jehož povzbuzování je kořením, bez kterého by atmosféře něco chybělo.

Z výše uvedeného je vidět, že Kladno má své místo na sportovní mapě nejen okresu, kraje či republiky, ale v několika uvedených případech i v měřítku světovém. Jsme rádi a těší nás, že na prestiž nejvyšší dosahuje i Kladenský maratón, a to přesto, že stále není potvrzena účast Haile Gebrsellasieho. Konec konců, desetibojař Brian Clay se také z kladenského závodu omluvil.

Fotografie Kladenského maratónu lze shlédnout ve fotogalerii. Připojujeme foto autorky Alice Procházkové z letošního červnového desetibojařského FORTUNA TNT Meetingu.

Komentář k fotografiím:

1/ Teď už se „neulejt“ ani „nezaspat“

2/ Možná jeden z posledních závodů Tomáše Dvořáka

3/ Maurithe Smith a Roman Šebrle, dva velcí soupeři před startem úvodní disciplíny běhu na 100 m.

4/ VIP zóna – dva členové Maratón klubu Kladno, vlevo: Antonín Kajgr, náměstek kladenského primátora (21 maratónů), vpravo: Rudolf Kusebouch, čestný prezident klubu 53 maratónů).

5/ Kamery snímají Romana Šebrleho na ploše, ale jaksi v pozici ze zákulisí

Jakub Hurych

Možná jeden z posledních závodů Tomáše Dvořáka.
Maurithe Smith a Roman Šebrle, dva velcí soupeři před startem úvodní disciplíny běhu na 100 m.
VIP zóna a dva členové Maratón klubu Kladno, vlevo: Antonín Kajgr, náměstek kladenského primátora (21 maratónů), vpravo: Rudolf Kusebouch, čestný prezident klubu 53 maratónů).
Kamery snímají Romana Šebrleho na ploše, ale jaksi v pozici ze zákulisí.

Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům
Připravujeme

čt 20. června 2024
Běh na Velký vrch

Kde: Restaurace U Netopýra, Poteplí
Délka trati: 2,8 Km
Start: 18:00
Informace zde


čt 4. července 2024
Bernard pivní maratón a půlmaratón

Kde: Městský stadion Kladno (Sletiště)
Délka trati: maratón a půlmaratón
Start: 18:15 (půlmaratón) a v 18:45 (maratón)
Informace zde


so 6. července 2024
Třtická punčocha

Kde: Kulturní sál ve Třtici
Délka trati: 8,8 Km
Start: 10:30
Informace zde


st 10. července 2024
Halda Tuchlovice

Kde: Fotbalové hřiště AFK Tuchlovice
Délka trati: 5,5 Km
Start: 18:00
Informace zde


so 13. července 2024
Libečovská 14

Kde: Restaurace Chicago, Podkozí
Délka trati: 14,2 Km
Start: 10:00
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám