logo

Mistři ! Mistři !! Mistři !!!

Publikováno 13. 9. 2010
Ještě nedozněla ozvěna Mistrovského titulu Jardy Bohdala na 100 kilometrů a
Maratón klub Kladno má veteránského mistra a mistryni republiky v maratónu. Václav Klos a Gabriela Raková nenašli přemožitele ve svých kategoriích na právě proběhlém maratónském mistrovství republiky veteránů.

Gábina byla současně celkově vůbec nejrychlejší ženou. Mistrovství hostil 11.9.2010 Baro­komaraton v Plasích v rámci svého třetího ročníku. Mladý závod si získává příznivce jak charakterem trati, tak péčí pořádajícího Rumning klapu. Jde o crossmaraton se vším, co dělá cross crossem. Měkké lesní cesty, místy úzké hrbolaté cestičky, vibrující rozhoupané lávky přes potoky ústící do řeky Střely, jejímž údolím se křižuje, čímž si běžci užívají náročná stoupání i seběhy, kde je třeba brzdit. Krásná příroda, ale trať, kterou však z pohledu maratónu nelze vzhledem k profilu trati těm méně připraveným tak úplně doporučit.

1. celkově Jiří Brychta, kategorie M 35 (3:02:03), běžící za ISRT Havl. Brod. 2. celkově Pavel Horák, M 45 (3:05:58) AHA Vyškov, 3. celkově Vít Malík, M 40 (3:12:02 Sokol ČB. Uvedení veteráni vyhráli jak zřejmo své kategorie a až za nimi skončil celkově 4. první M 30 Robi Lakatoš (3:17:11). 5. celkově a 2. v M 45 doběhl loňský celkový vítěz Vlastimil Šroubek (3:23:07) z SK Maraton Plzeň (loni 2:49:59 a to dodejme, že týden po Kladenském maratonu, který zvládl v čase 2:42:37). Letos v Plasích Vlasta Šroubek po doběhu pokulhával a stěžoval si na tříslo.

Z kladeňáků přiběhl první do cíle a jako vítěz „mladších“ padesátníků ( na Mistrovství republiky jsou kategorie po 5 letech) tedy 1. M 50 Vašek Klos, celkově 21. v čase 3:52:46., za ním vítěz „starších „ padesátníků, tedy M 55 Petr Kuchař (3:52:51) z Ligy 100 Praha, kterého bychom měli o následujícím víkendu přivítat na Kladenském maratonu a hned jako další na 23. místě celkově proťala cílovou pásku první žena startovního pole – členka Maratónklubu Kladno Gabriela Raková (3:54:05), 1. v kategorii nejmladší veteránské kategorie Ž 35. Druhou ženou byla 1. v Ž 40 Zlata Lukášková (3:57:49) a až za těmito veteránkami doběhla jako celkově 3. žena vítězka Ž 30 Markéta Gruberová (3:58:24) z MMM Březnice. Že byli kladeňáci vidět, podtrhl hned za Gábinou finišující Zdeněk Kučera, který se časem 3:54:53 zařadil na druhé místo v M 50 za Vaška Klose. A aby jako kamarád netrhal partu, na třetí stupínek na bednu vystoupal spolu s „našima“ klukama v M 50 unhošťský bratr sokol Jirka Ben Pucholt (4:26:14). Sokol Unhošť úspěšně reprezentoval také 3. v M 60 Jan Dolejš (4:27:24), který na stupních v této kategorii blahopřál jako vítězi a tedy Mistru republiky dalšímu našemu kamarádovi Slávovi Pilíkovi (4:13:52), který jako domicil uvádí Panský mlýn Rakovník. Ale to není z pohledu umístění našich barev na stupních vítězů všechno, protože na 2. místo v kategorii Ž 45 dosáhla Hanka Breburdová (4:30:44) a je tedy vícemistryní republiky. A je na místě prozradit, že pro Hanku byly Plasy letos již pátým maratonem, začala v lednu Garážovým v Českých Budějovicích, pak dala Prahu, Zermatt a Plzeň. Podtrhněme Zermatt a zmiňme jedním dechem také alespoň loňský Jungfrau maraton – tedy velehorské „klasiky“. V Plasích nestačila jen na Pavlínu Procházkovou (4:23:31), kterou na našich pohárových závodech také vídáme. Pavlína běhá za Loko Beroun, což ve výsledcích stejně jako u mnoha dalších není uvedeno, oddílová příslušnost nebyla uváděna ani při vyhlašování, což je snad jediné, na co je možné pořadatele upozornit pro vylepšení ročníků následujících. Jinak z celé atmosféry závodu dýchá, že to Rumning klap dělá srdcem a s plným nasazením. V „mladých“ jsme měli také zastoupení, Míra Vostrý (4:32:05) v M 30 doběhl 16. Na všechny členy Maratón klubu Kladno byl pyšný osobně přítomný prezident klubu Franta Tůma, který ač nerad, tentokrát neběžel a střádal síly na plánovaný zahraniční start.

Těžký profil trati je oříškem, který jistě ovlivňuje počet startujících. Maratonského veteránského mistrovství se zúčastnilo 88 doběhnuvších. Současně se v Plasích běží Půlmaratón. Začátek a konec trasy je shodný s maratonem, před 10. kilometrem jsou půlmaratónci odkloněni a „zkratkou“ přeběhnou Střelu o kus dříve – nebo blíže? – aby si užili totožný závěr jako maratonci. Stejně jako loni tak i letos jsem si říkal, no tohle stoupání bych před koncem běžet s nohama o 21 kilometrů unavenějšíma nechtěl – a to ta maratonská smyčka, o kterou jsou půlmaratónci ochuzeni, je podle obrázku profilu a výpovědí očitých účastníků ještě výživnější. Půlmaratón doběhlo 186 běžců, což spolu s 88 maratonci na startu už dělá pěknou atmosféru.

Z našich končin běželi půlmaratón Štěpán Bušta, Pavel Nedvěd a Miloš Kmuníček, kteří si užili a vychutnali krásy přírody bez toho, že by promluvili do čelních příček umístění. Ale určitě to stálo za to.

Krásným momentem a zážitkem plným emocí byl v Plasích doběh nejstaršího účastníka, 83 letého Jirky Soukupa z Hradce Králové. Organizátoři si Jirku pohlídali a všichni přítomní závodníci čekající na vyhlášení vytvořili v cíli špalír a za potlesku doslova stovek dlaní Jiří Soukup proběhl cílem. Startoval o dvě hodiny dříve a všechny ty kopce zvládl za 7:23:56 a stal se samozřejmě Mistrem republiky M 80 a to celkově za sebou ještě o 5 minut nechal o 9 let mladšího Vladimíra Veláta. Před pány lze jen smeknout a povzdechnout si, jen aby nám to také tak dlouho běhalo… Jirka pak na pódiu při vyhlašování za přivítání v cíli kultivovaně krátce poděkoval a všem nám bylo jasné, že mu to nejen běhá, ale také myslí. Bylo pro mě zážitkem se s tak noblesním člověkem i jen letmo potkat.