Maratón klub Kladno

logo

Co všechno může způsobit vědeckou revoluci

Publikováno 17. 11. 2011
Jiří Fingerhut popisuje ve svém článku (zde), jak změnil moje zaměření z amatérského běžce na amatérského vědce. Díky němu jsem zjistil, že světlo je rychlejší než já. Byl jsem tím velice zklamán, a proto jsem odstavil běhání na druhou kolej a vrhl se na kvantovou fyziku a fyziku elementárních částic.

Zpočátku jsem se zabýval vazbou Higsova bosonu na hmotnost a otázkou hmotnosti kvarků. Záhy jsem ale poznal, že je to jako trénovat na maratón za 6:55. Řekl jsem si: „Když chceš být nejlepší, musíš překonat Cimrmana nebo alespoň Einsteina“. V té době se moji profesionální kolegové v institutu CERN začali zabývat měřením rychlosti jednoho z druhů neutrin*), v tomto konkrétním případě mionových neutrin. Měření probíhalo na základě porovnání času jejich startu ve švýcarské části institutu a času jejich doběhu v Itálii. Když italští rozhodčí v cíli stiskli stopky, zůstali nevěřícně zírat (stejně jako jejich kolegové, když jsem já vyhrál nějaký závod) – neutrina byla rychlejší než světlo!!! Následně experti v CERN v projektu OPERA (Oscillation Project with Emulsion-Racking Apparatus), za mojí skromné asistence, provedli další testy, které měly vyvrátit případné chyby v prvním měření, které vyvolalo doslova světovou senzaci. Jak uvádíme v závěrečné zprávě, opakované měření omyl vyloučilo, neutrina byla stejně rychlá jako předtím!


A já teď nevím, jestli jsem udělal dobře, protože díky kvantové fyzice běhám stále méně a pomaleji. Horší ale je, že nevím jestli ještě platí že: E = m . c2


František Tůma
běhající vědec amatér


*) Neutrina jsou subatomární elementární částice, které vznikají při jaderných reakcích. Ve švýcarském CERN vědci vyslali svazky protonů v pulzech a neutrina vznikla z jejich srážek. Neutrina mají velice nízkou klidovou hmotnost, je však vyšší než nulová. Mají nulový elektrický náboj.


Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům


Anketa

Jak se vám líbí nová trať Kladenského maratónu?
Je lepší (85.7 %)
graf
Je horší (6.9 %)
graf
Je stejná/nevím (7.5 %)
graf

Připravujeme

ne 6. října 2019
Zichovecká 12

Kde: Pivovar (sportovní hala) v Zichovci
Délka trati: 11,8 Km
Start: 11:00
Informace zde


út 8. října 2019
Kladenská hodinovka

Kde: Městský atletický stadion Sletiště
Délka trati: 1 hodina
Start: 16:30
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám