Maratón klub Kladno

logo

Co všechno může způsobit vědeckou revoluci

Publikováno 17. 11. 2011
Jiří Fingerhut popisuje ve svém článku (zde), jak změnil moje zaměření z amatérského běžce na amatérského vědce. Díky němu jsem zjistil, že světlo je rychlejší než já. Byl jsem tím velice zklamán, a proto jsem odstavil běhání na druhou kolej a vrhl se na kvantovou fyziku a fyziku elementárních částic.

Zpočátku jsem se zabýval vazbou Higsova bosonu na hmotnost a otázkou hmotnosti kvarků. Záhy jsem ale poznal, že je to jako trénovat na maratón za 6:55. Řekl jsem si: „Když chceš být nejlepší, musíš překonat Cimrmana nebo alespoň Einsteina“. V té době se moji profesionální kolegové v institutu CERN začali zabývat měřením rychlosti jednoho z druhů neutrin*), v tomto konkrétním případě mionových neutrin. Měření probíhalo na základě porovnání času jejich startu ve švýcarské části institutu a času jejich doběhu v Itálii. Když italští rozhodčí v cíli stiskli stopky, zůstali nevěřícně zírat (stejně jako jejich kolegové, když jsem já vyhrál nějaký závod) – neutrina byla rychlejší než světlo!!! Následně experti v CERN v projektu OPERA (Oscillation Project with Emulsion-Racking Apparatus), za mojí skromné asistence, provedli další testy, které měly vyvrátit případné chyby v prvním měření, které vyvolalo doslova světovou senzaci. Jak uvádíme v závěrečné zprávě, opakované měření omyl vyloučilo, neutrina byla stejně rychlá jako předtím!


A já teď nevím, jestli jsem udělal dobře, protože díky kvantové fyzice běhám stále méně a pomaleji. Horší ale je, že nevím jestli ještě platí že: E = m . c2


František Tůma
běhající vědec amatér


*) Neutrina jsou subatomární elementární částice, které vznikají při jaderných reakcích. Ve švýcarském CERN vědci vyslali svazky protonů v pulzech a neutrina vznikla z jejich srážek. Neutrina mají velice nízkou klidovou hmotnost, je však vyšší než nulová. Mají nulový elektrický náboj.


Maratón klub Kladno

Je spolek se zaměřením na vytrvalostní běh a pořádání běžeckých závodů. 

Nabídka sponzorům


Anketa

Který den je nejlepší pro konání běžeckých závodů?
sobota (80.2 %)
graf
neděle (9.8 %)
graf
všední den (9.9 %)
graf

Připravujeme

ne 29. dubna 2018
O Krušovický soudek

Kde: Stochov u památného dubu
Délka trati: 20 Km
Start: 9:30
Informace zde


út 1. května 2018
Memoriál Huberta Šuláka

Kde: Trampská osada Údolí oddechu, Podkozí
Délka trati: 4,4 km
Start: 10:30
Informace zde


so 5. května 2018
Kačický lesní běh

Kde: Prezence a šatny – fotbalové hřiště Kačice
Délka trati: 6 Km (dětské běhy 100 až 900 m)
Start: U hájovny Obora – děti od 9:50, hlavní závod v 10:30
Informace zde

© Maratón klub Kladno | Mapa stránek | Napište nám